SPRAWOZDANIE ZA ROK 2020 Z DZIAŁALNOŚCI NAUKOWEJ
STOWARZYSZENIA INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA W ENERGETYCE
W ramach działalności naukowej, Stowarzyszenie Innowacyjne Rozwiązania w Energetyce oferuje doradztwo i ekspertyzy techniczne w zakresie efektywnego wykorzystania i zarządzania energią, ochrony środowiska, a także pomoc w inicjowaniu warunków społeczno-ekonomicznych, sprzyjających wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Stowarzyszenie Innowacyjne Rozwiązania w Energetyce dążąc do propagowania idei efektywności energetycznej, aktywnie uczestniczy w konferencjach, targach i seminariach branżowych oraz różnego rodzaju wydarzeniach związanych z energetyką.
SIRE jest również współorganizatorem trzech edycji seminariów naukowych pt. "Synergia technologii i energii w OZE" we współpracy z Politechniką Lubelską, które miały na celu przybliżenie problematyki wykorzystania odnawialnych źródeł energii i idei zrównoważonego projektowania w budownictwie oraz zapoznanie uczestników z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie instalacji i urządzeń elektrycznych oraz systemów OZE. Niestety w 2020 roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa i rosnącą liczbę zachorowań na Covid-19 w Polsce, podjęliśmy decyzję o odwołaniu IV edycji seminarium i tym samym przełożeniu jej ma kolejny rok.
Mimo utrudnionych warunków, udało nam się zrealizować specjalistyczne usługi przez nasz wykwalifikowany zespół ekspercki, który służył wiedzą i doświadczeniem. Do zadań Stowarzyszenia należało m.in. wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych zwłaszcza z zakresu elektroenergetyki przemysłowej. SIRE dokonało szeregu zleceń, co umożliwiło praktyczne zastosowanie implantacji jonowej, jako sposobu modyfikacji właściwości przypowierzchniowych warstw ciał stałych w celu polepszenia parametrów przyrządów i układów produkowanych na ich bazie. Proces implantacji jonowej wykonano m.in. dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Politechniki Lubelskiej, czy nawet dla Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja).
Fundusze przyznane na działalność naukową pozwoliły również na publikację dwóch artykułów naukowych członków Stowarzyszenia w światowych czasopismach branżowych, które wciąż pozostają ważnym narzędziem współczesnej komunikacji naukowej i tworzenia nowej wiedzy. Punkty przyznawane za publikacje w czasopismach odgrywają kluczową rolę w ocenie dorobku naukowego badaczy oraz w dotychczasowej ocenie parametrycznej jednostek naukowych. Artykuł „Influence of Substrate Type and Dose of Implanted Ions on the Electrical Parameters of Silicon in Terms of Improving the Efficiency of Photovoltaic Cells” / Paweł Węgierek, Justyna Pastuszak, Kamil Dziadosz, and Marcin Turek // Energies – 2020, vol. 13, nr 24, s. 1-17 [pkt MNiSW: 140], dzięki Stowarzyszeniu został wydany w wysokopunktowanym, szwajcarskim czasopiśmie. Kolejnym artykułem naukowym był „Methodology for testing the electric strength of vacuum chambers designed for modern medium voltage switchgear” / Paweł Węgierek, Michał Lech, Czesław Kozak, Justyna Pastuszak // Metrology and Measurement Systems – 2020, vol. 27, nr 4, s. 687-700 [pkt MNiSW: 100].
W 2021 planujemy wziąć udział w kilku konferencjach naukowych, min. w XXVII Konferencji Szkoleniowo-Technicznej pt. „Elektroenergetyczne sieci kablowe i napowietrzne” KABEL 2021 organizowanej przez Centrum Szkoleniowo Konferencyjne „ENERGETYK”, XV Ogólnopolskim Sympozjum Inżynieria Wysokich Napięć organizowanym przez Politechnikę Poznańską, XIII Międzynarodowej Konferencji "Ion Implantation and Other Applications of Ions and Electrons", ION 2021 organizowanej przez UMCS w Lublinie czy też 12. Międzynarodowej Konferencji "New Electrical and Electronic Technologies and their Industrial Implementation" NEET 2021, organizowanej przez Politechnikę Lubelską. Udział w Konferencjach skutkować będzie licznymi pracami naukowymi i publikacjami.
Dodatkowo, mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli na zorganizowanie w 2021 roku IV Seminarium wraz z Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej pt. „Synergia technologii i energii w OZE”, którego celem jest przybliżenie problematyki Odnawialnych Źródeł Energii oraz wykorzystania ich potencjału, poznanie najnowszych rozwiązań technologicznych proponowanych przez światowe firmy z branży OZE, a także zoptymalizowanie komputerowego wspomagania projektowania poprzez zastosowanie zaawansowanych funkcji programu AutoCAD – praca z atrybutami i blokami dynamicznymi.
Mamy nadzieję, że Stowarzyszenie Innowacyjne Rozwiązania w Energetyce SIRE, w dalszym ciągu będzie dobrowolnym, samorządnym i trwałym stowarzyszeniem naukowo-technicznym, działającym na rzecz gospodarki energetycznej, w dziedzinie poprawy efektywności użytkowania i zarządzania energią, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Chcemy kontynuować naszą działalność naukową pod kątem współpracy z instytucjami rządowymi i samorządowymi, uczelniami, instytucjami otoczenia biznesu oraz instytucjami naukowo-badawczymi w zakresie tworzenia ram prawnych, organizacyjnych i finansowych sprzyjających poszanowaniu energii, ochronie środowiska i zrównoważonemu rozwojowi, a także poprzez inicjowanie, wspieranie i prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk technicznych.